Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony na zahradě tvoří zajímavý estetický prvek, ale musíme je vhodně zakomponovat do konceptu zahrady.

V souladu s celou zahradou volíme pro jejich výstavbu materiál stěn, který harmonicky doplní současnou zahradu a dům. Vyvýšené záhony v neposlední řadě ulehčí pěstování zeleniny starším lidem, kteří se hůře ohýbají, protože péče o rostliny z důvodu pěstování nad terénem je méně náročná.

Vyvýšené záhony přináší několik významných výhod pro pěstování zeleniny:

- docílíme vyššího výnosu zeleniny v porovnání s klasickým pěstováním ve volné půdě 

- jejich pletí a ošetřování je méně náročné, protože jsou 50-70 cm nad terénem

- akumulují v sobě lépe teplo a vodu z důvodu vyššího zastoupení organické hmoty

- docílíme dřívější sklizeň zeleniny o několik dní

- tvoří zajímavý okrasný prvek zahrady

- umožní pěstovat zeleninu na nevhodné půdě nebo i na zadlážděném povrchu

Pro výstavbu vyvýšeného záhonu nejdříve vybereme vhodné místo na vaší zahradě v Brně a okolí. Poradíme Vám i s velikostí záhonu a typem stěn záhonu, aby co nejlépe vyhovoval vaším požadavkům a harmonicky zapadl do konceptu zahrady.

Realizace vyvýšeného záhonu:

Vyvýšené záhony se staví nejčastěji z dřevěných kůlů nebo fošen tlustých alespoň 4 cm. Nákladnější varianta je z betonové palisády v několika barevných odstínech, případně ze svahovek nebo z přírodního kamene. Optimální výška záhonu je 50-60 cm nad terénem. Šířku volíme maximálně do 130 cm, aby byla zajištěná snadná údržba záhonu. Délku můžeme přizpůsobit záměru pěstování. Vyvýšené záhony nemusí být pouze obdélníkové, ale lze je postavit i do tvaru písmena L.  

Po vybrání vhodného umístění budoucího záhonu nakypříme stávající podloží přerytím a vyhloubíme základy pro stěny vyvýšených záhonů na hloubku cca. 10-30 cm, podle zamýšleného typu stěn. Na dno vyvýšeného záhonu nainstalujeme králičí pletivo, abychom omezili vstup krtkům a hrabošům a zbudujeme stěny záhonu.

Dno vyvýšeného záhonu vyložíme nejdříve drenážní vrstvou nejlépe ze silnějšího dřeva nebo větví, na ni naklademe slabé větve a můžeme umístit odkopané drny. Poté již vrstvíme organický materiál jako je posekaná tráva, vyhrabané listí, organické zbytky z kuchyně atd. nebo čistý kompost. Poslední vrstvu vysokou minimálně 30 cm tvoří kvalitní substrát se zvýšeným množstvím kompostu pro přímě pěstování zeleniny.

Na vyvýšeném záhonu v prvním roce po založení pěstujeme náročnou zeleninu na živiny, jako jsou rajčata, papriky, cukety, okurky. V dalších letech již můžeme pěstovat i třeba kořenovou zeleninu, salát nebo jahody.

Pro omezení výparu ze zvýšeného záhonu doporučujeme povrch zamulčovat například kůrou nebo slámou. V dalších letech musíme počítat s doplněním kvalitního substrátu, protože organická složka v záhonu časem slehne.

Pro pěstování zeleniny můžeme využít i zvýšené záhony, které jsou vysoké přibližně 20-30 cm. Tyto záhony vyplníme pouze kvalitním substrátem se zvýšeným obsahem humusu, bez vrstvy organického materiálu, který se používá ve vyvýšených záhonech.  

Další podrobnosti ohledně vyvýšených záhonů s vámi rádi probereme osobně a zrealizujeme na vaší zahradě v Brně a okolí, tak nás neváhejte kontaktovat telefonicky nebo e-mailem.

Pohled na sestavení vyvýšeného záhonu z fošen na zahradě v Brně - Králově Poli.

Zhotovení vyvýšeného záhonu

Natření nově sestaveného vyvýšeného záhonu.

Natření vyvýšeného záhonu

Vyvýšený záhon je přístupný po bílých valounech a na druhé polovině zahrady byl vyset trávník z výsevu.

Vyvýšený záhon doplněný kamínky a vysetým trávníkem

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---sociální sítě---

.

.

.

.

Novinky

 • Zimní řez ovocných stromů a stříhání okrasných keřů

  8.12.2023

  Na jádroviny (jabloně, hrušně, kdouloně), drobné ovoce (rybízy, angrešty) a okrasné keře a živé ploty z habrů, ptačích zobů a tújí jsou ideální zimní měsíce listopad až březen pro jejich řez a tvarování. Potřebujete stromy a keře na zahradě v Brně a okolí upravit? Kontaktujte nás a uvedený záměr s vámi prokonzultujeme a dřeviny vám rádi upravíme.

  Zimní řez jabloně v Brně.

  Zimní řez jabloně
 • Revitalizace předzahrádky

  29.11.2022

  Na přání zákazníka jsme v Brně-Černých Polích zrekonstruovali předzahrádku. Přemodelovali jsme povrch, osadili plochu tkanou textílií proti plevelům, položili nášlapy, obsypali plochu kačírkem a upravili řezem stávající trvalky, trávy a keře v předzahrádce. Přemýšlíte o kompletní zahradě, předzahrádce či jen dílčím zatravnění nebo výsadbě v Brně a okolí či o řezech dřevin a ovocných stromů? Kontaktujte nás a pomůžeme vám s vaším projektem.

  Realizovaná předzahrádka v Brně.

  Revitalizace předzahrádky před domem
 • Návrh a realizace zahrady

  17.5.2022

  Pro zákazníka z Brna-venkova jsme navrhli a zrealizovali kompletní zahradu s keři, trvalkami a travinami v záhonech, vysazením vzrostlých stromů, trávnikovým kobercem v zahradě a zrealizováním předzahrádky. Řešíte kompletní zahradu, předzahrádku či jen dílčí zatravnění nebo výsadbu v Brně a okolí? Kontaktujte nás a budeme se vám snažit obratem pomoci s vaším záměrem.

  Realizovaná zahrada na Brněnsku.

  Výsadba vzrostlých stromů, keřových záhonů a kobercový trávník
 • Výsadba živých plotů

  11.7.2020

  Živé ploty vysazujeme od jara do podzimu, protože se používají na výsadbu kontejnerované dřeviny a jehličnany. V průběhu léta je tedy výsledek výsadby hned patrný. Potřebujete s vysazením živého plotu v Brně a okolí poradit nebo ho přímo zrealizovat? Tak nás kontaktujte a váší vizi rádi prokonzultujeme a živý plot vám vysadíme. 

  Realizovaný živý plot na zahradě na Břeclavsku.

  Výsadba živého plotu z habrů
 • Zakládání zahradních skalek

  1.5.2020

  Na založení nebo revitalizaci zahradních skalek je ideální období od května přes léto až do podzimu. Skalničky jsou v současné době v plném růstu a začínají kvést. Proto je výsledek nové nebo předělané skalky hned patrný. Potřebujete s založením nebo s úpravou vaší skalky v Brně a okolí poradit? Tak nás kontaktujte a váší vizi rádi prokonzultujeme. 

  Revitalizovaná skalka na zahradě v Brně.

  Revitalizace zahradní skalky
 • Jarní výsadba keřů, stromů a zakládání zahrad

  4.4.2020

  V dubnu vrcholí doba na výsadbu vzrostlých stromů a začínáme s jarními výsadbami keřových záhonů, živých plotů, trvalkových výsadeb a s návrhy a zakládáním celých zahrad v Brně a okolí. V případě zájmu nás obratem kontaktujte a společně prokonzultujeme vaše záměry a požadavky.

  Vysazený živý plot, vzrostlé stromy a založený trávník na zahradě na Břeclavsku.

  Výsadba vzrostlých stromů, živého plotu a založení trávníku
 • Vertikutace trávníků a zakládání zeleninových záhonů

  1.4.2020

  Pro jarní údržbu trávníků - vertikutaci, dosev, startovací hnojení a zakládání zeleninových záhonů na vaší zahradě v Brně či okolí nastává ideální doba v měsících duben a květen. Uvažujete-li o těchto pracech a potřebujete s nimi pomoci, tak nás obratem kontaktujte a dané práce vám rádi provedeme.

  Vertikutace trávníku na zahradě v Brně - venkov.

   Vertikutace trávníku
 • Jarní řez ovocných stromů

  18.2.2020

  Od únoru do poloviny dubnu vrcholí řez jádrovin, především jabloní, hrušní a drobného ovoce. V březnu a v dubnu před květem peckovin můžeme provést zdravotní a udržovací řez meruněk, broskvoní, slivoní a třešní. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat a rádi vám nyní ovocné stromy na zahradě v Brně a okolí upravíme odborným řezem. 

  Jabloně po řezu na zahradě v Brně.

  Jabloně po jarním udržovacím řezu
 • Zimní řez jabloní, hrušní, kdouloní a drobného ovoce

  1.12.2019

  V zimních měsících od listopadu do března přichází optimální čas na provedení zimního řezu u ovocných stromů především jádrovin a drobného ovoce. V zimním období provádíme výchovné, udržovací a zmlazovací řezy u jabloní, hrušní, kdouloní, muchovníků, rybízů, angreštů a dalších bobulovin. Tyto dřeviny vám rádi na požádání upravíme na vaší zahradě v Brně a okolí. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

   Zahrada v Brně - stará jabloň po zimním řezu.

 • Letní řez meruněk, broskvoní, třešní a dalších peckovin

  16.6.2019

  V druhé polovině července a v srpnu je ideální čas na řez meruněk, broskvoní, třešní a dalších peckovin. Dnes proběhl zdravotní a redukční řez u dvou mohutných stromů meruněk v Brně. Jestli potřebujete prořezat meruňky, třešně nebo další peckoviny, budeme rádi když se na nás obrátíte a naplánujeme úpravu stromů na vaší zahradě. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

  Zahrada v Brně - měruňka po řezu.

  Zahrada v Brně - třešeň po řezu.

  Realizacezahradbrno-cz_rez-tresne
 • Zimní řez jabloní, hrušní a drobného ovoce

  4.12.2017

  Zimní měsíce od listopadu do března jsou vhodné na provedení zimního řezu ovocných stromů, především jádrovin a drobného ovoce. Především u jabloní, hrušní, rybízu, angreštu a dalších bobulovin nastává v zimních měsících ideální období na provádění výchovných a udržovacích řezů. Tyto dřeviny vám rádi upravíme na vaší zahradě v Brně a okolí. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

   Zahrada v Brně - zimní řez jabloně.

  Realizace-zahrad-brno_rez-ovocnych-stromu_rez-jablone_10_
 • Letní řez meruněk, třešní a dalších peckovin

  19.7.2017

  Řez meruněk a dalších peckovin je vhodné provádět v letních měsících po sklizni ovoce. Ideální období na letní řezy ovocných stromů a peckovin, obzvláště meruněk, broskvoní, třešní, višní a slivoní je červenec, srpen a září. V tomto období vám rádi provedeme výchovné řezy mladých ovocných stromů, prosvětlovací a udržovací řezy dospělých ovocných stromů, tak i redukční řezy v jednotlivých částěch korun meruněk, třešní a dalších peckovin u vás na zahradě v Brně a okolí. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

  Zahrada v Brně - letní řez třešně.

 • Nejvhodnější čas na řez ovocných dřevin a jejich výsadbu je jaro

  16.1.2017

    Pro řez ovocných stromů a keřů jsou nejvhodnější jarní měsíce před rašením listů. Rádi Vám provedeme odborný řez ovocných dřevin jak výchovný, tak i zdravotní a udržovací řez nejen v Brně ale i v okolí. V případě potřeby provedeme pokácení přestárlých dřevin a na přání zákazníka vysadíme nové ovocné nebo okrasné keře a stromy přímo na vaší zahradě v Brně a okolí. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

   Zahrada v Brně - jabloň po řezu.

  Jabloně před řezem

   Zahrada v Brně - jabloně před řezem.

   Jabloně po řezu

   Zahrada v Brně - jabloně po řezu.

 • Kácení stromů je nutné až na vyjimky provádět ve vegetačním klidu

  13.1.2017

  Od začátku listopadu do konce března je vhodná doba na kácení stromů, nebo postupné kácení stromů. Mimo toto období lze kácet jen rizikové stromy, které mohou ohrožovat svoje okolí a může dojít ke škodě na majetku nebo zdraví. V případě zájmu zákazníka jsme schopni zajistit po pokácení stromů i náhradní výsadbu keřů nebo stromů a to nejen v Brně ale i v okolí.  Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď pro podrobnosti. 

  Zahrada v Brně - postupné kácení meruňky.

  Postupné kácení meruňky

 • Zakládání trávníků výsevem a kobercových trávníků

  9.4.2016

  Zakládání trávníků provádíme na připravenou a urovnanou půdu od jara do podzimu. Příprava pro trávník výsevem a kobercový trávník je obdobná a má za účel půdu prokypřit a zbavit plevelů v půdě. V případě, že se rozhodnete pro kobercový trávník, tak můžete trávník téměř okamžitě využívat. 

Partnerské weby

Ing. Alois Procházka, DiS. - Realizace a údržba zahrad Brno a okolí na Firmy.cz