Výsadba vzrostlých stromů a keřů

Vzrostlé stromy a keře dodají vaší zahradě nový dynamický rozměr. Vytváří od začátku dominantu vašich výsadeb a nemusíte několik let čekat, než mladé stromy povyrostou.

Ke stávajícím nebo novým výsadbám musíme vhodně zvolit druh stromu, který bude do zahrady harmonicky zapadat. Při výběru vzrostlého stromů přihlížíme i k okolnímu prostředí, druhu půdy, teplotním a světelným podmínkám. S vhodným výběrem vzrostlých stromů, jehličnanů a keřů vám rádi poradíme při osobní konzultaci na vaší zahradě v Brně a okolí, proto nás neváhejte telefonicky nebo e-mailem kontaktovat.

Vzrostlé stromy

U vzrostlých stromů zajistíme velký výběr druhů vhodných do menších a větších zahrad, ale i do parkové  zeleně. Můžeme zajistit kultivary s kulovitou korunou nebo převislou, případně vícekmenné kultivary. Některé vzrostlé stromy jsou dekorativní křivě rostoucími větvemi (vrby, lísky), případně barevně vybarvenými listy do červena, žluta nebo s panašováním (javory, buky, slivoně). Velikost vzrostlých stromů při dodání je měřena obvodem kmínku ve výšce 1m nad kořenovým krčkem.  

Vzrostlé jehličnany

Mezi jehličnany vhodných pro výsadbu je velké množství kultivarů s různou velikostí, tvarem koruny, typem jehlic vyšlechtěných z naších domácích jehličnanů (borovice, smrky, jedle, modříny). Tento sortiment doplňují zdomácnělé a exotické druhy jako jsou různé druhy jedlí, smrků, borovic, douglasek, cedrů, sekvojovců, tújí a cypříšků. Velikost jehličnanů při výsadbě je udávaná v cm délkou od kořenového krčku do poloviny letorostu terminálu. 

Vzrostlé keře

U vzrostlých keřů máme k dispozici široké množství druhů různých velikostí s použitím do nejrůznějších podmínek. Můžeme zajistit do běžných půd vzrostlé zlatice, vajgélie, keřové javory, šácholány. Do kyselých půd jsou vhodné různé azalky, rododendrony a hortenzie, naproti tomu v zásaditých půdách prospívají okrasné svídy nebo slivoně. Mezi vzrostlými keři najdeme i ovocné druhy muchovníků, dřínů, černého jeřábu, lísek a borůvek. Některé keře jsou dekorativní zbarvením listů do červena (lísky, ruje, slivoně), žluta (ptačí zoby, brsleny) případně panašováním (vajgélie, vrby, brsleny). Velikost vzrostlých keřů se měří v cm, u keřů s více letorosty dosahují uvedené výšky všechny hlavní výhony.

Výsadba vzrostlých dřevin

Pro vzrostlé stromy, keře i jehličnany vyhloubíme dostatečně velkou výsadbovou jámu, která se řídí velikostí kořenového balu. Výsadbová jáma má být minimálně 1,5x větší než je kořenový bal. Spodní část a boky výsadbové jámy narušíme rýčem a na dno jámy umístíme kvalitní zeminu. Stromy a keře vysazujeme včetně drátěného koše nebo juty, pouze horní dráty na balu uvolníme prostřihnutím. Výsadbu dřevin provedeme do stejné hloubky, v které byly rostliny pěstovány ve školce. Při výsadbě dřeviny přihnojíme tabletovým pomalurozpustným hnojivem a aplikujeme půdní kondicionér pro lepší poutání živin a vláhy v okolí kořenů. Vysazené stromy kotvíme pro lepší ujmutí a zakořenění standardně 2-3 kůly, u jehličnanů lze použít pouze 1 šikmý kůl. Pro snadnější zálivku je vhodné na povrchu půdy zhotovit zálivkovou mísu a vyplnit jí mulčovací kůrou, případně aplikovat do výsadbové jámy perforovanou zálivkovou hadici s víčkem proti vysychání. 

Správná povýsadbová péče o vzrostlé dřeviny

Pro správný vývoj  u vzrostlých dřevin je třeba dodržet základní povýsadbovou péči o délce 3-5 let. Nejdůležitějším faktorem pro ujmutí vysazených dřevin je nutnost dodržet minimálně 10 zálivek během první vegetace po výsadbě. Množství vody na jednu zálivku je 50-80L. V druhém roce můžeme počet zálivek snížit na 8 a ve třetím na 6 dle místních podmínek. Během této doby udržujeme zálivkovou mísu v bezplevelném stavu. Po třech letech od výsadby můžeme rovněž odstranit kotvení stromů. Po výsadbě u vzrostlých stromů a listnatých keřů provedeme zakrácení větví v koruně. Ve druhém nebo třetím roce po výsadbě stromů provedeme výchovný řez, kterým zajistíme správný růst budoucí koruny. 

Příprava pro výsadbu vzrostlých stromů na zahradě. 

Příprava výsadby vzrostlých stromů

Průběh výsadby vzrostlých stromů.

 Průběh výsadby vzrostlých stromů

Vysazené a ukotvené vzrostlé stromy.

 Vysazené vzrostlé stromy

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---sociální sítě---

.

.

.

.

Novinky

 • Zimní řez ovocných stromů a stříhání okrasných keřů

  8.12.2023

  Na jádroviny (jabloně, hrušně, kdouloně), drobné ovoce (rybízy, angrešty) a okrasné keře a živé ploty z habrů, ptačích zobů a tújí jsou ideální zimní měsíce listopad až březen pro jejich řez a tvarování. Potřebujete stromy a keře na zahradě v Brně a okolí upravit? Kontaktujte nás a uvedený záměr s vámi prokonzultujeme a dřeviny vám rádi upravíme.

  Zimní řez jabloně v Brně.

  Zimní řez jabloně
 • Revitalizace předzahrádky

  29.11.2022

  Na přání zákazníka jsme v Brně-Černých Polích zrekonstruovali předzahrádku. Přemodelovali jsme povrch, osadili plochu tkanou textílií proti plevelům, položili nášlapy, obsypali plochu kačírkem a upravili řezem stávající trvalky, trávy a keře v předzahrádce. Přemýšlíte o kompletní zahradě, předzahrádce či jen dílčím zatravnění nebo výsadbě v Brně a okolí či o řezech dřevin a ovocných stromů? Kontaktujte nás a pomůžeme vám s vaším projektem.

  Realizovaná předzahrádka v Brně.

  Revitalizace předzahrádky před domem
 • Návrh a realizace zahrady

  17.5.2022

  Pro zákazníka z Brna-venkova jsme navrhli a zrealizovali kompletní zahradu s keři, trvalkami a travinami v záhonech, vysazením vzrostlých stromů, trávnikovým kobercem v zahradě a zrealizováním předzahrádky. Řešíte kompletní zahradu, předzahrádku či jen dílčí zatravnění nebo výsadbu v Brně a okolí? Kontaktujte nás a budeme se vám snažit obratem pomoci s vaším záměrem.

  Realizovaná zahrada na Brněnsku.

  Výsadba vzrostlých stromů, keřových záhonů a kobercový trávník
 • Výsadba živých plotů

  11.7.2020

  Živé ploty vysazujeme od jara do podzimu, protože se používají na výsadbu kontejnerované dřeviny a jehličnany. V průběhu léta je tedy výsledek výsadby hned patrný. Potřebujete s vysazením živého plotu v Brně a okolí poradit nebo ho přímo zrealizovat? Tak nás kontaktujte a váší vizi rádi prokonzultujeme a živý plot vám vysadíme. 

  Realizovaný živý plot na zahradě na Břeclavsku.

  Výsadba živého plotu z habrů
 • Zakládání zahradních skalek

  1.5.2020

  Na založení nebo revitalizaci zahradních skalek je ideální období od května přes léto až do podzimu. Skalničky jsou v současné době v plném růstu a začínají kvést. Proto je výsledek nové nebo předělané skalky hned patrný. Potřebujete s založením nebo s úpravou vaší skalky v Brně a okolí poradit? Tak nás kontaktujte a váší vizi rádi prokonzultujeme. 

  Revitalizovaná skalka na zahradě v Brně.

  Revitalizace zahradní skalky
 • Jarní výsadba keřů, stromů a zakládání zahrad

  4.4.2020

  V dubnu vrcholí doba na výsadbu vzrostlých stromů a začínáme s jarními výsadbami keřových záhonů, živých plotů, trvalkových výsadeb a s návrhy a zakládáním celých zahrad v Brně a okolí. V případě zájmu nás obratem kontaktujte a společně prokonzultujeme vaše záměry a požadavky.

  Vysazený živý plot, vzrostlé stromy a založený trávník na zahradě na Břeclavsku.

  Výsadba vzrostlých stromů, živého plotu a založení trávníku
 • Vertikutace trávníků a zakládání zeleninových záhonů

  1.4.2020

  Pro jarní údržbu trávníků - vertikutaci, dosev, startovací hnojení a zakládání zeleninových záhonů na vaší zahradě v Brně či okolí nastává ideální doba v měsících duben a květen. Uvažujete-li o těchto pracech a potřebujete s nimi pomoci, tak nás obratem kontaktujte a dané práce vám rádi provedeme.

  Vertikutace trávníku na zahradě v Brně - venkov.

   Vertikutace trávníku
 • Jarní řez ovocných stromů

  18.2.2020

  Od únoru do poloviny dubnu vrcholí řez jádrovin, především jabloní, hrušní a drobného ovoce. V březnu a v dubnu před květem peckovin můžeme provést zdravotní a udržovací řez meruněk, broskvoní, slivoní a třešní. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat a rádi vám nyní ovocné stromy na zahradě v Brně a okolí upravíme odborným řezem. 

  Jabloně po řezu na zahradě v Brně.

  Jabloně po jarním udržovacím řezu
 • Zimní řez jabloní, hrušní, kdouloní a drobného ovoce

  1.12.2019

  V zimních měsících od listopadu do března přichází optimální čas na provedení zimního řezu u ovocných stromů především jádrovin a drobného ovoce. V zimním období provádíme výchovné, udržovací a zmlazovací řezy u jabloní, hrušní, kdouloní, muchovníků, rybízů, angreštů a dalších bobulovin. Tyto dřeviny vám rádi na požádání upravíme na vaší zahradě v Brně a okolí. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

   Zahrada v Brně - stará jabloň po zimním řezu.

 • Letní řez meruněk, broskvoní, třešní a dalších peckovin

  16.6.2019

  V druhé polovině července a v srpnu je ideální čas na řez meruněk, broskvoní, třešní a dalších peckovin. Dnes proběhl zdravotní a redukční řez u dvou mohutných stromů meruněk v Brně. Jestli potřebujete prořezat meruňky, třešně nebo další peckoviny, budeme rádi když se na nás obrátíte a naplánujeme úpravu stromů na vaší zahradě. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

  Zahrada v Brně - měruňka po řezu.

  Zahrada v Brně - třešeň po řezu.

  Realizacezahradbrno-cz_rez-tresne
 • Zimní řez jabloní, hrušní a drobného ovoce

  4.12.2017

  Zimní měsíce od listopadu do března jsou vhodné na provedení zimního řezu ovocných stromů, především jádrovin a drobného ovoce. Především u jabloní, hrušní, rybízu, angreštu a dalších bobulovin nastává v zimních měsících ideální období na provádění výchovných a udržovacích řezů. Tyto dřeviny vám rádi upravíme na vaší zahradě v Brně a okolí. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

   Zahrada v Brně - zimní řez jabloně.

  Realizace-zahrad-brno_rez-ovocnych-stromu_rez-jablone_10_
 • Letní řez meruněk, třešní a dalších peckovin

  19.7.2017

  Řez meruněk a dalších peckovin je vhodné provádět v letních měsících po sklizni ovoce. Ideální období na letní řezy ovocných stromů a peckovin, obzvláště meruněk, broskvoní, třešní, višní a slivoní je červenec, srpen a září. V tomto období vám rádi provedeme výchovné řezy mladých ovocných stromů, prosvětlovací a udržovací řezy dospělých ovocných stromů, tak i redukční řezy v jednotlivých částěch korun meruněk, třešní a dalších peckovin u vás na zahradě v Brně a okolí. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

  Zahrada v Brně - letní řez třešně.

 • Nejvhodnější čas na řez ovocných dřevin a jejich výsadbu je jaro

  16.1.2017

    Pro řez ovocných stromů a keřů jsou nejvhodnější jarní měsíce před rašením listů. Rádi Vám provedeme odborný řez ovocných dřevin jak výchovný, tak i zdravotní a udržovací řez nejen v Brně ale i v okolí. V případě potřeby provedeme pokácení přestárlých dřevin a na přání zákazníka vysadíme nové ovocné nebo okrasné keře a stromy přímo na vaší zahradě v Brně a okolí. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

   Zahrada v Brně - jabloň po řezu.

  Jabloně před řezem

   Zahrada v Brně - jabloně před řezem.

   Jabloně po řezu

   Zahrada v Brně - jabloně po řezu.

 • Kácení stromů je nutné až na vyjimky provádět ve vegetačním klidu

  13.1.2017

  Od začátku listopadu do konce března je vhodná doba na kácení stromů, nebo postupné kácení stromů. Mimo toto období lze kácet jen rizikové stromy, které mohou ohrožovat svoje okolí a může dojít ke škodě na majetku nebo zdraví. V případě zájmu zákazníka jsme schopni zajistit po pokácení stromů i náhradní výsadbu keřů nebo stromů a to nejen v Brně ale i v okolí.  Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď pro podrobnosti. 

  Zahrada v Brně - postupné kácení meruňky.

  Postupné kácení meruňky

 • Zakládání trávníků výsevem a kobercových trávníků

  9.4.2016

  Zakládání trávníků provádíme na připravenou a urovnanou půdu od jara do podzimu. Příprava pro trávník výsevem a kobercový trávník je obdobná a má za účel půdu prokypřit a zbavit plevelů v půdě. V případě, že se rozhodnete pro kobercový trávník, tak můžete trávník téměř okamžitě využívat. 

Partnerské weby

Ing. Alois Procházka, DiS. - Realizace a údržba zahrad Brno a okolí na Firmy.cz