Údržba zahrad a zeleně

V případě zájmu máte možnost obrátit se přímo na naši zahradnickou firmu, neboť provádíme nejen návrhy a realizace, ale také údržby zahrad a zeleně. Vaše požadavky na údržbu zeleně probereme společně přímo na vaší zahradě v Brně a okolí a navrhneme nejlepší řešení.

Základem údržby zahrad je údržba trávníků. Sekání intenzivních trávníku provádíme přibližně 2-4x měsíčně. Trávník sekáme za sucha a zkracujeme maximálně o 1/3 aby trávník neutrpěl šok. Během vegetace trávníky přihnojujeme 1x za měsíc až za dva měsíce komplexním trávníkovým hnojivem. Lze použít na přihnojení i speciální komplexní hnojiva s postupným uvolňováním živin, která dodávají trávníku výživu až po dobu 3 měsíců.

Na podzim a na jaře doporučujeme provést vertikutaci trávníku, kdy dojde k odstranění části stařiny a k narušení trávníkového drnu. Na tento zásah trávník reaguje dobrou regenerací a vytvářením nových odnoží. Po vertikutaci je ideální provést přihnojení a dosev trávníku, protože při intenzivních pokosech nedochází k přirozenému generativnímu rozmnožování trávníku. Před zimou doporučujeme provést na zastíněných a vlhkých místech preventivní postřik trávníku proti plísni sněžné a dalším houbovým chorobám, aby trávník zůstal v dobré kondici i pro příští rok.

Mezi hlavní údržbu trvalkových záhonů a travin patří odstraňování plevelů, zastřihávání odkvetlých květů a květenství, odstraňování suchých listů, kypření a okopávání půdy a přihnojování záhonů a výsadeb. V neposlední řadě bychom neměli zapomínat na pravidelnou zálivku především během horkých letních dnů.

Dále provádíme řez ovocných a okrasných stromů a keřů. U mladých stromů provádíme výchovné řezy, kterým zapěstujeme typickou korunu pro daný druh stromu. V dospělosti provádíme u ovocných a okrasných stromů udržovací a zdravotní řezy, které jsou zaměřené na odstraňování suchých větví, zahušťujících a křižujících větví v koruně, nemocných a staticky nevhodně rostoucích. U starých stromů provádíme bezpečnostní a zdravotní řezy stromů, kterými odstraňujeme suché větve, zahušťující větve, nevhodně rostoucí nebo zalomené větve.  U starých ovocných stromů v případě omezení plodnosti a zakrnění růstu můžeme přistoupit k silnějšímu zmlazovacímu řezu, kterým můžeme podpořit opětovný růst a plodnost. 

U živých plotů provádíme řez 1x - 2x ročně. Ideální období na řez je předjaří před rašením listů a letorostů a druhý řez provádíme přibližně v polovině léta po období první mízy, kdy keře nejvíce přirostou. V případě provádění pouze jednoho řezu je nejvhodnější období po ukončení růstu v období září až březen, mimo silných mrazů v zimě. Stálezelené živé ploty z tújí, cypříšků stříháme obvykle 1x ročně v období od září do března, než živý plot začne znovu rašit.  Živé ploty pravidelně přihnojujeme během vegetace komplexním kombinovaným hnojivem a během suchého období provádíme pravidelné zálivky.

Kromě běžné údržby zahrad provádíme i kácení stromů včetně rizikového kácení stromů. Toto kácení stromů se nejčastěji až na výjimky provádí v období vegetačního klidu od 1. listopadu do 31. března daného roku. Na kácení stromu můžete potřebovat povolení z příslušného obecního nebo městského úřadu.  Kácení stromů provádíme dle místních specifických podmínek, abychom nepoškodili majetek nebo okolní dřeviny. Na základě vyhodnocení dané situace provedeme směrové kácení stromů, postupné kácení stromů nebo v komplikovaných místních podmínkách postupné kácení stromů se spouštěním větví a kmene

Toto je jen stručný výčet naší činnosti, neváhejte se na nás obrátit telefonicky nebo e-mailem a poradíme si i se specifickými požadavky na vaší zahradě.

Směrové kácení stromů včetně rizikového kácení stromů provádíme nejen na zahradách, ale i u městské zeleně.

Kácení stromů i rizikové kácení

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---sociální sítě---

.

.

.

.

Novinky

 • Zimní řez ovocných stromů a stříhání okrasných keřů

  8.12.2023

  Na jádroviny (jabloně, hrušně, kdouloně), drobné ovoce (rybízy, angrešty) a okrasné keře a živé ploty z habrů, ptačích zobů a tújí jsou ideální zimní měsíce listopad až březen pro jejich řez a tvarování. Potřebujete stromy a keře na zahradě v Brně a okolí upravit? Kontaktujte nás a uvedený záměr s vámi prokonzultujeme a dřeviny vám rádi upravíme.

  Zimní řez jabloně v Brně.

  Zimní řez jabloně
 • Revitalizace předzahrádky

  29.11.2022

  Na přání zákazníka jsme v Brně-Černých Polích zrekonstruovali předzahrádku. Přemodelovali jsme povrch, osadili plochu tkanou textílií proti plevelům, položili nášlapy, obsypali plochu kačírkem a upravili řezem stávající trvalky, trávy a keře v předzahrádce. Přemýšlíte o kompletní zahradě, předzahrádce či jen dílčím zatravnění nebo výsadbě v Brně a okolí či o řezech dřevin a ovocných stromů? Kontaktujte nás a pomůžeme vám s vaším projektem.

  Realizovaná předzahrádka v Brně.

  Revitalizace předzahrádky před domem
 • Návrh a realizace zahrady

  17.5.2022

  Pro zákazníka z Brna-venkova jsme navrhli a zrealizovali kompletní zahradu s keři, trvalkami a travinami v záhonech, vysazením vzrostlých stromů, trávnikovým kobercem v zahradě a zrealizováním předzahrádky. Řešíte kompletní zahradu, předzahrádku či jen dílčí zatravnění nebo výsadbu v Brně a okolí? Kontaktujte nás a budeme se vám snažit obratem pomoci s vaším záměrem.

  Realizovaná zahrada na Brněnsku.

  Výsadba vzrostlých stromů, keřových záhonů a kobercový trávník
 • Výsadba živých plotů

  11.7.2020

  Živé ploty vysazujeme od jara do podzimu, protože se používají na výsadbu kontejnerované dřeviny a jehličnany. V průběhu léta je tedy výsledek výsadby hned patrný. Potřebujete s vysazením živého plotu v Brně a okolí poradit nebo ho přímo zrealizovat? Tak nás kontaktujte a váší vizi rádi prokonzultujeme a živý plot vám vysadíme. 

  Realizovaný živý plot na zahradě na Břeclavsku.

  Výsadba živého plotu z habrů
 • Zakládání zahradních skalek

  1.5.2020

  Na založení nebo revitalizaci zahradních skalek je ideální období od května přes léto až do podzimu. Skalničky jsou v současné době v plném růstu a začínají kvést. Proto je výsledek nové nebo předělané skalky hned patrný. Potřebujete s založením nebo s úpravou vaší skalky v Brně a okolí poradit? Tak nás kontaktujte a váší vizi rádi prokonzultujeme. 

  Revitalizovaná skalka na zahradě v Brně.

  Revitalizace zahradní skalky
 • Jarní výsadba keřů, stromů a zakládání zahrad

  4.4.2020

  V dubnu vrcholí doba na výsadbu vzrostlých stromů a začínáme s jarními výsadbami keřových záhonů, živých plotů, trvalkových výsadeb a s návrhy a zakládáním celých zahrad v Brně a okolí. V případě zájmu nás obratem kontaktujte a společně prokonzultujeme vaše záměry a požadavky.

  Vysazený živý plot, vzrostlé stromy a založený trávník na zahradě na Břeclavsku.

  Výsadba vzrostlých stromů, živého plotu a založení trávníku
 • Vertikutace trávníků a zakládání zeleninových záhonů

  1.4.2020

  Pro jarní údržbu trávníků - vertikutaci, dosev, startovací hnojení a zakládání zeleninových záhonů na vaší zahradě v Brně či okolí nastává ideální doba v měsících duben a květen. Uvažujete-li o těchto pracech a potřebujete s nimi pomoci, tak nás obratem kontaktujte a dané práce vám rádi provedeme.

  Vertikutace trávníku na zahradě v Brně - venkov.

   Vertikutace trávníku
 • Jarní řez ovocných stromů

  18.2.2020

  Od únoru do poloviny dubnu vrcholí řez jádrovin, především jabloní, hrušní a drobného ovoce. V březnu a v dubnu před květem peckovin můžeme provést zdravotní a udržovací řez meruněk, broskvoní, slivoní a třešní. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat a rádi vám nyní ovocné stromy na zahradě v Brně a okolí upravíme odborným řezem. 

  Jabloně po řezu na zahradě v Brně.

  Jabloně po jarním udržovacím řezu
 • Zimní řez jabloní, hrušní, kdouloní a drobného ovoce

  1.12.2019

  V zimních měsících od listopadu do března přichází optimální čas na provedení zimního řezu u ovocných stromů především jádrovin a drobného ovoce. V zimním období provádíme výchovné, udržovací a zmlazovací řezy u jabloní, hrušní, kdouloní, muchovníků, rybízů, angreštů a dalších bobulovin. Tyto dřeviny vám rádi na požádání upravíme na vaší zahradě v Brně a okolí. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

   Zahrada v Brně - stará jabloň po zimním řezu.

 • Letní řez meruněk, broskvoní, třešní a dalších peckovin

  16.6.2019

  V druhé polovině července a v srpnu je ideální čas na řez meruněk, broskvoní, třešní a dalších peckovin. Dnes proběhl zdravotní a redukční řez u dvou mohutných stromů meruněk v Brně. Jestli potřebujete prořezat meruňky, třešně nebo další peckoviny, budeme rádi když se na nás obrátíte a naplánujeme úpravu stromů na vaší zahradě. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

  Zahrada v Brně - měruňka po řezu.

  Zahrada v Brně - třešeň po řezu.

  Realizacezahradbrno-cz_rez-tresne
 • Zimní řez jabloní, hrušní a drobného ovoce

  4.12.2017

  Zimní měsíce od listopadu do března jsou vhodné na provedení zimního řezu ovocných stromů, především jádrovin a drobného ovoce. Především u jabloní, hrušní, rybízu, angreštu a dalších bobulovin nastává v zimních měsících ideální období na provádění výchovných a udržovacích řezů. Tyto dřeviny vám rádi upravíme na vaší zahradě v Brně a okolí. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

   Zahrada v Brně - zimní řez jabloně.

  Realizace-zahrad-brno_rez-ovocnych-stromu_rez-jablone_10_
 • Letní řez meruněk, třešní a dalších peckovin

  19.7.2017

  Řez meruněk a dalších peckovin je vhodné provádět v letních měsících po sklizni ovoce. Ideální období na letní řezy ovocných stromů a peckovin, obzvláště meruněk, broskvoní, třešní, višní a slivoní je červenec, srpen a září. V tomto období vám rádi provedeme výchovné řezy mladých ovocných stromů, prosvětlovací a udržovací řezy dospělých ovocných stromů, tak i redukční řezy v jednotlivých částěch korun meruněk, třešní a dalších peckovin u vás na zahradě v Brně a okolí. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

  Zahrada v Brně - letní řez třešně.

 • Nejvhodnější čas na řez ovocných dřevin a jejich výsadbu je jaro

  16.1.2017

    Pro řez ovocných stromů a keřů jsou nejvhodnější jarní měsíce před rašením listů. Rádi Vám provedeme odborný řez ovocných dřevin jak výchovný, tak i zdravotní a udržovací řez nejen v Brně ale i v okolí. V případě potřeby provedeme pokácení přestárlých dřevin a na přání zákazníka vysadíme nové ovocné nebo okrasné keře a stromy přímo na vaší zahradě v Brně a okolí. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

   Zahrada v Brně - jabloň po řezu.

  Jabloně před řezem

   Zahrada v Brně - jabloně před řezem.

   Jabloně po řezu

   Zahrada v Brně - jabloně po řezu.

 • Kácení stromů je nutné až na vyjimky provádět ve vegetačním klidu

  13.1.2017

  Od začátku listopadu do konce března je vhodná doba na kácení stromů, nebo postupné kácení stromů. Mimo toto období lze kácet jen rizikové stromy, které mohou ohrožovat svoje okolí a může dojít ke škodě na majetku nebo zdraví. V případě zájmu zákazníka jsme schopni zajistit po pokácení stromů i náhradní výsadbu keřů nebo stromů a to nejen v Brně ale i v okolí.  Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď pro podrobnosti. 

  Zahrada v Brně - postupné kácení meruňky.

  Postupné kácení meruňky

 • Zakládání trávníků výsevem a kobercových trávníků

  9.4.2016

  Zakládání trávníků provádíme na připravenou a urovnanou půdu od jara do podzimu. Příprava pro trávník výsevem a kobercový trávník je obdobná a má za účel půdu prokypřit a zbavit plevelů v půdě. V případě, že se rozhodnete pro kobercový trávník, tak můžete trávník téměř okamžitě využívat. 

Partnerské weby

Ing. Alois Procházka, DiS. - Realizace a údržba zahrad Brno a okolí na Firmy.cz