Suché zídky

Suché zídky se nádherně vyjímají ve svažité zahradě a dotváří celkový dojem a kompozici zahrady. Nesmí působit rušivě, ale harmonicky doplňovat celkové sadovnické dílo. Uvažujete-li o suché zídce, tak nás kontaktujte a na Vaší zahradě v Brně a v okolí daný záměr prokonzultujeme a navrhneme nejlepší možné řešení.

Suché zídky stavíme nejlépe na betonový základ ve stavební rýze. Na uvedený základ začínáme stavět suchou zídku po jednotlivých řadách kamenů. Kameny používáme jednoho druhu a odstínu. Lze suchou zídku vystavět i z nalámaného kamene, ovšem musí být odolný vůči drolení.

Jednotlivé řady kamenů prosypáváme drobným štěrkem nebo zeminou. Mezi kameny necháváme přibližně 2-3 cm mezery pro následnou výsadbu skalniček. Následující řada kamenů je vždy umístěna přibližně 2 cm do zadu, abychom zajistili celkový šikmý záklon celé zídky a její zvýšenou stabilitu.

Výška suché zídky by neměla překročit z důvodu stability víc jak 100 cm a její stavbu je nejvhodnější realizovat v původním nebo ve skonzolidovaném terénu, nikoliv v násypů, kde na ní působí mnohem větší tlak. Šířka v patě zídky by měla být minimálně 50-60 cm a na vrcholu přibližné 25-30 cm.

Mezi suchou zídkou můžeme zřídit třeba schodiště, ale to je nutné z důvodů estetického dojmu zřídit ze stejného kamene. Spáry v suché zídce pro zvýšení stability lze vymazat cementovou maltou a na výsadbu skalniček ponechat jenom předem definované otvory.

Pro osázení suché zídky volíme především nízké nebo přepadavé skalničky, nenáročné na závlahu. Patu zídky můžeme rovněž osadit bohatě kvetoucími skalničkami, které nádherně podtrhnou celkovou kompozici suché zídky. Kolem schodiště, nebo za suchou zídkou můžeme provést výsadbu zakrslých nízkých jehličnanů, které vhodně rozbijí pohled na pravidelné linie.    

Pohled na suchou zídku doplněný kvetoucí levandulí a nízkými stálezelenými panašovanými barvínky.

Suchá zídka doplněná levandulí a stálezeleným barvínkem

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---sociální sítě---

.

.

.

.

Novinky

 • Letní řez meruněk, broskvoní, třešní a dalších peckovin

  16.6.2019

  V druhé polovině července a v srpnu je ideální čas na řez meruněk, broskvoní, třešní a dalších peckovin. Dnes proběhl zdravotní a redukční řez u dvou mohutných stromů meruněk v Brně. Jestli potřebujete prořezat meruňky, třešně nebo další peckoviny, budeme rádi když se na nás obrátíte a naplánujeme úpravu stromů na Vaší zahradě. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

  Zahrada v Brně - měruňka po řezu.

  Zahrada v Brně - třešeň po řezu.

  Realizacezahradbrno-cz_rez-tresne
 • Zimní řez jabloní, hrušní, kdouloní a drobného ovoce

  27.11.2018

  V zimních měsících od listopadu do března nastává optimální čas na provedení zimního řezu užitkových ovocných stromů především jádrovin a drobného ovoce. V zimním období provádíme výchovné a udržovací řezy především u jabloní, hrušní, kdouloní, muchovníků, rybízu, angreštu a dalších bobulovin. Tyto dřeviny Vám rádi upravíme na Vaší zahradě v Brně a okolí. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

   Zahrada v Brně - dospělá jabloň po zimním řezu.

 • Zimní řez jabloní, hrušní a drobného ovoce

  4.12.2017

  Zimní měsíce od listopadu do března jsou vhodné na provedení zimního řezu ovocných stromů, především jádrovin a drobného ovoce. Především u jabloní, hrušní, rybízu, angreštu a dalších bobulovin nastává v zimních měsících ideální období na provádění výchovných a udržovacích řezů. Tyto dřeviny Vám rádi upravíme na Vaší zahradě v Brně a okolí. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

   Zahrada v Brně - zimní řez jabloně.

  Realizace-zahrad-brno_rez-ovocnych-stromu_rez-jablone_10_
 • Letní řez meruněk, třešní a dalších peckovin

  19.7.2017

  Řez meruněk a dalších peckovin je vhodné provádět v letních měsících po sklizni ovoce. Ideální období na letní řezy ovocných stromů a peckovin, obzvláště meruněk, broskvoní, třešní, višní a slivoní je červenec, srpen a září. V tomto období Vám rádi provedeme výchovné řezy mladých ovocných stromů, prosvětlovací a udržovací řezy dospělých ovocných stromů, tak i redukční řezy v jednotlivých částěch korun meruněk, třešní a dalších peckovin u Vás na zahradě v Brně a okolí. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

  Zahrada v Brně - letní řez třešně.

 • Nejvhodnější čas na řez ovocných dřevin a jejich výsadbu je jaro

  16.1.2017

    Pro řez ovocných stromů a keřů jsou nejvhodnější jarní měsíce před rašením listů. Rádi Vám provedeme odborný řez ovocných dřevin jak výchovný, tak i zdravotní a udržovací řez nejen v Brně ale i v okolí. V případě potřeby provedeme pokácení přestárlých dřevin a na přání zákazníka vysadíme nové ovocné nebo okrasné keře a stromy přímo na Vaší zahradě v Brně a okolí. Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď.

   Zahrada v Brně - jabloň po řezu.

  Jabloně před řezem

   Zahrada v Brně - jabloně před řezem.

   Jabloně po řezu

   Zahrada v Brně - jabloně po řezu.

 • Kácení stromů je nutné až na vyjimky provádět ve vegetačním klidu

  13.1.2017

  Od začátku listopadu do konce března je vhodná doba na kácení stromů, nebo postupné kácení stromů. Mimo toto období lze kácet jen rizikové stromy, které mohou ohrožovat svoje okolí a může dojít ke škodě na majetku nebo zdraví. V případě zájmu zákazníka jsme schopni zajistit po pokácení stromů i náhradní výsadbu keřů nebo stromů a to nejen v Brně ale i v okolí.  Proto neváhejte a kontaktujte nás právě teď pro podrobnosti. 

  Zahrada v Brně - postupné kácení meruňky.

  Postupné kácení meruňky

 • Zakládání trávníků výsevem a kobercových trávníků

  9.4.2016

  Zakládání trávníků provádíme na připravenou a urovnanou půdu od jara do podzimu. Příprava pro trávník výsevem a kobercový trávník je obdobná a má za účel půdu prokypřit a zbavit plevelů v půdě. V případě, že se rozhodnete pro kobercový trávník, tak můžete trávník téměř okamžitě využívat. 

Partnerské weby